Mezuniyet partileri kabusunuz olmasın…

BSM Malatya
2024-06-23 08:25:30
1144

MALATYA BAĞIMLILIKLA SİVİL MÜCADELE DERNEĞİNDEN VELİLERE UYARI

GENÇLERİMİZİ BEKLEYEN TEHLİKE!    

MEZUNİYET PARTİLERİ KABUSA DÖNÜŞMESİN…

Bazı gençler bu gecelerde sigara, alkol, uyuşturucu ve madde kullanımı ile tanışıyor.

Öğrencilerimizin bazıları yıl boyu okul yorgunluğunu ve stresini atacağı bu günde, günler öncesi hazırlık yapmaktalar. Belki de ilk sigaraya, alkole ya da üzülerek söylemek istiyoruz, acı ama bu gerçeğide kabul etmeliyiz, uyuşturucu ile bu gecelerde tanışıyorlar.

Eğlencenin zirveye çıktığı bu gecelerde, yanlış arkadaş kurbanı olarak; madde kullanımı ile ilgili bir kereden bir şey olmaz …denemelisin, hatırım için… süt kuzusu musun baskısıyla ....madde teklifi ile öğrencilerimiz bağımlılığın pençesine düşebiliyor.

Mezuniyet partileri, tıpkı nişan ve düğün gibi hayatımızın en özel ve en anlamlı günleri arasında yer alıyor. Öyle ki öğrenciler lise ya da üniversite son sınıfın daha dönem başlarında bile mezuniyet partisinde ne giyeceleklerini düşünmeye başlıyorlar.

MEKAN SEÇİMİ GÜNLER ÖNCESİNDEN AYARLANIYOR,

 5 yıldızlı bir otel salonundan tutun da havuzlu bir otelin bahçesini, kafeyi ya da tüm gece boyunca çılgınlarca eğlenebilecekleri mekanları, parti mekanı olarak tercih edebiliyorlar.

ELBİSE SEÇİMİ: Mezuniyet partisinde ne giyileceğine, mekan belirlenmeden karar bile vermiyorlar. Aksi halde daha sonra ikinci bir elbise bile satın almak zorunda kalabiliyorlar.

SÜRPRİZ HEDİYELER VE ÇEKİLİŞLER: Bu özel geceye biraz daha hareket ve neşe katmak için sürpriz hediyeler ve çekilişler ile gece renklendirilmeye çalışılıyor.
MENÜ SEÇİMİ: Bu özel günde davetlilerin damak tadına hitap eden ve geceye yakışır bir menü listesi hazırlanmaya çalışılmaktadır.

İŞ TE TEHLİKE TAM DA BU NOKTADA BAŞLIYOR…

 Partinin alkollü mü yoksa alkolsüz mü olacağı, her şeyin eksiksiz ve kusursuz olması için özel çaba gösterilmektedir.  Son olarak, bu partilere katılacak gençlere izin vermeden önce yukarıda saydığımız tüm ayrıntıları öğrenmeye çalışın. Ancak dikkatli olmanız gerekli, sizden bilgi saklamamaları için onların güvenini kazanmalısınız.  Partiye okuldan öğretmenlerin ve velilerin katılıp katılamayacağını öğrenin, mekan ve menü konusunda bilgiler almaya çalışın. Sizlere tepki gösterebilirler. Çağdaş olmadığınızı düşünebilirler. Varsın öyle düşünsünler. Uygun görmediğinizi, sebeplerini açıklayarak anlatın. Güvenini sarsmayın. Onu düşündüğnüzü hissettirin.

İTİRAFLAR… İnternet sitelerinde ve sosyal medyada, mezuniyet gecelerinde yaşanan itiraflara göz attığınızda, pek de haksız olmadığımızı göreceksiniz. Bir çok gencin hayatının bu tür gecelerde kabusa dönüştüğü ve ileride telafi edemeyecekleri hatalar yaptıklarını, kısaca arkadaş kurbanı oldukların medyadan öğrenmekteyiz

Lütfen! Benim çocuğum yapmaz… Demeyin. Bağımlılıkla ile ilgili istatistiklerde; gençlerin % 49’unun arkadaş kurbanı oldukları bilinmektedir.   Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Onları tehlikelerden koruyalım.

"Bağımlılıkla Mücadele Ailede Başlar"